Zdraví je v pohybu

O kurzu

4 semestry = 2 roky

Tento dlouhodobý kurz je koncipován jako dvouletý, do každého ročníku se ale přihlašujete zvlášť.

Zdraví v kontextu stárnutí

Kurz je kombinací teoretických přednášek zaměřených na zdraví v kontextu stárnutí a praktických cvičení.

Kurz Zdraví je v pohybu je organizován ve spolupráci s Fakultou sportovních studií MU a je kombinací teoretických přednášek zaměřených na zdraví v kontextu stárnutí (fyziologie tělesné zátěže, výživa, sexuologie, farmakologie, psychologie a dalších) a praktických cvičení. Účastníci budou znát principy fungování lidského těla v období stárnutí a možnosti adekvátní pohybové aktivity cílené na udržení případně zlepšení kvality života.

Cílem studia je zpřístupnění teoretických i praktických poznatků z oblasti tělesné výchovy a jejich přidružených věd lidem seniorského věku. Tělovýchovné vzdělání jim umožní zlepšit kvalitu života, jak možnou aplikací teoretických poznatků v praxi, tak zlepšením fyzické zdatnosti, s čímž souvisí i zlepšení sebejistoty a sebedůvěry.

Video upoutávka

Rozvržení do dvou let bude následující:

1. rok

1. Semestr
  • Lékařko-biologické vědy – přednášky (anatomie, fyziologie, fyziologie tělesné zátěže, adaptace, stres, první pomoc) - 13x50 min
  • Pohybová aktivita – praktické cvičení (Nordic walking, SM systém, zdravotní cvičení, psychomotorika) - 13x50 min
2. Semestr
  • Výživa, farmakologie a sexuologie v seniorském věku (specifika výživy v seniorském věku, doplňky stravy, léky a jejich kombinace, sexualita v seniorském věku), informační technologie (online prostor, bezpečnost a kvalita informací, online přednášky) – přednášky 12x50 min
  • Pohybová aktivita – praktické cvičení (silový trénink, balanční trénink, kardio trénink) - 12x50 min

2. rok

3. Semestr
  • Psychologie, sociologie, IT, angličtina – přednášky (psychologie a sociologie se zaměřením na involuční procesy a řešení přechodů/změn během našeho života, senior ve světě informačních technologií – aplikace se zaměřením na zdraví a pohybovou aktivitu, angličtina kolem nás) – přednášky 13x50 min
  • Cvičení: sportovní hry, pilates, jóga, angličtina v pohybu - 13x50 min
4. Semestr
  • Fyzická zdatnost a fyzická aktivita – přednášky (diagnostické metody fyzické zdatnosti, regenerace, pohybová aktivita se zdravotním omezením (hypertenze, diabetes, osteoporóza, artróza, kardiovaskulární onemocnění…), otužování - přednášky 13x50 min
  • Cvičení: sebeobrana, cvičení se zdravotním omezením, tanec, parkour - 13x50 min

Fyzická zdatnost pro přihlášení do kurzu

Pohybové aktivity jsou nastaveny tak, aby je zvládl každý senior, který je schopen samostatného zvednutí se ze země a ujití minimálně 1 km vycházkou chůzí. Zvažte prosím Vaše fyzické možnosti, zda je pro Vás tento kurz vhodný.

Místo a termín konání

Jednotlivé přednášky základního programu trvají 2 vyučovací hodiny (2x 50 minut) a konají se jedenkrát za týden od října do května. Program obsahuje vždy jednu hodinu přednášky a jednu hodinu praktického cvičení.

Předpokládaný čas a místo konání: pondělí 9.00 - 12.00 hod., Fakulta sportovních studií, Univerzitní Kampus Bohunice, Kamenice 5, Brno.

Načítám mapu…

Program kurzu

Program 2. ročníku kurzu bude zveřejněn v průběhu měsíce dubna.

Program na akademický rok 2022/2023

Cena kurzu

Platí se zápisné ve výši 1540 Kč za celý akademický rok.

Jak se přihlásit

  • V akademickém roce 2023/2024 bude otevřen pouze 2. ročník kurzu - do 2. ročníku se lze zapsat pouze po absolvování 1. ročníku.
  • Do každého ročníku je nutné se přihlašovat zvlášť vyplnit přihlášku do daného ročníku a zaplatit zápisné za daný ročník.

Elektronická přihláška

Přihlašování do kurzu na akademický rok 2023/2024 bude otevřeno 2. května 2023.

V akademickém roce 2023/2024 bude otevřen pouze 2. ročník kurzu - do 2. ročníku se lze zapsat pouze po absolvování 1. ročníku.

Papírová přihláška

Přihlašování do kurzu na akademický rok 2023/2024 bude otevřeno 2. května 2023.

V akademickém roce 2023/2024 bude otevřen pouze 2. ročník kurzu - do 2. ročníku se lze zapsat pouze po absolvování 1. ročníku.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info