Kancelář U3V MU se nachází opět v místnostech č. 352 a č. 353 ve 3. patře v budově na Komenského náměstí 2.

Umělecká díla a podoby jejich uměleckohistorického vysvětlení

O kurzu

6 semestrů = 3 roky

Tento dlouhodobý kurz je koncipován jako tříletý, do každého ročníku se ale přihlašujete zvlášť.

Umělecká díla od raného středověku po současnost

V celém kurzu bude hovořeno jak o dílech známých, tak také o dílech, jež jsou pozapomenutá nebo dokonce velmi málo známá.

Kurz je pořádán ve spolupráci se Seminářem dějin umění FF MU, kdy se jedná už o již třetí řadu tříletého kurzu z dějin umění v rámci U3V. Ústředním tématem kurzu jsou umělecká díla, která vznikla v období od raného novověku po současnost v oblastech architektury, sochařství, malířství a užitého umění. V průběhu kurzu bude hovořeno o dílech známých, také o dílech, jež jsou pozapomenutá ale i o těch, která jsou velmi málo známá. Rozvržení do tří let bude následující:

1. rok – Dějiny umění jako dějiny pohybu

Zde se budeme se zabývat takovými okruhy, jako např. putování, migrace a emigrace umělců v dějinách – „putování uměleckých děl“ mezi regiony a státy – putování poutníků, zájemců o umění a moderních turistů za uměleckými díly – kulturní a umělecká výměna mezi regiony, apod. To znamená, že na známá i někdy méně známá umělecká díla se budeme dívat pohledem pohybu v širším slova smyslu: od pohybu uměleckých děl, přes pohyb jejich tvůrců i návštěvníků.

2. rok – „Ars auro prior“ (Umění je více než zlato)

Klasický výrok, který poukazuje na to, že v uměleckém díle se jeho materiálová složka proměňuje v něco odlišného a významnějšího, nás uvede do prostředí dějin umění a materiálů, z nichž jsou umělecká díla utvářena, do způsobů, během nichž dochází k transformaci přírodních (i umělých) materiálů do uměleckých objektů i k různorodé snaze v průběhu historického vývoje uměleckých děl někdy zdůraznit materiálnost takových děl, a jindy je potlačit či ukrýt.

3. rok – Obraz v prostoru - prostor pro kult

Nejčastější uměleckohistorické přístupy v současnosti jsou ty, které se zabývají uměleckými díly v síti různorodých okolností, během nichž tato umělecká díla vznikala, byla používána a recipována moderními diváky. Některými z těchto okolností jsme se zabývali již v minulých kurzech – např. v souvislostech s objednavateli, sběrateli, rozličným „fungováním“ uměleckých děl, apod. V nynějších přednáškách se podíváme na další příklady kontextů, které nám mohou pomoci nově pochopit umělecká díla, která často považujeme za naprosto známá, a o  nichž si myslíme, že již vlastně nemůžeme zjistit nic nového.

Po úspěšném absolvování tříletého cyklu obdrží účastníci na slavnostní promoci za přítomnosti vedení Masarykovy univerzity, zástupců Filozofické fakulty a garanta kurzu prof. PhDr. Jiřího Kroupy, CSc., osvědčení o absolvování.

Místo a termín konání

Jednotlivé přednášky základního programu trvají 2 vyučovací hodiny (90 minut) a konají se jednou za čtrnáct dnů od října do května.

Přednášky se konají vždy ve středu v Sále Otakara Motejla (sídlo ombudsmana), Údolní 39, Brno. Čas se liší v závislosti na ročníku, 3. ročník se bude konat od 13 hodin.

V akademickém roce 2024/2025 se bude otevírat pouze 3. ročník kurzu.

Cena kurzu

Platí se zápisné ve výši 960 Kč za celý akademický rok (16 přednášek).

Jak se přihlásit

• Přihlašování na akademický rok 2024/2025 bylo ukončeno 30. 6. 2024.
  • V akademickém roce 2024/2025 se bude otevírat pouze 3. ročník kurzu.
    • 3. ročník - bude určen pouze pro posluchače, kteří navštěvovali 1. a 2. ročník kurzu
    • Přihlášky bude možné podávat elektronicky prostřednictvím Obchodního centra MU nebo osobně na speciálním formuláři v kanceláři U3V MU.

Elektronická přihláška

Přihlašování na akademický rok 2024/2025
bylo ukončeno 30. 6. 2024.

Písemná přihláška

Přihlašování na akademický rok 2024/2025
bylo ukončeno 30. 6. 2024.