Paříž – její čtvrti, příběhy a legendy III

  • 9. ledna – 20. února 2020
  • Komenského nám. 2, Velká posluchárna (č. 200)

Paříž je největší a hlavní město Francie. Je nazývána městem básníků, snílků, městem světla. Paříž, to je historie, láska, nenávist, umění... Je plná malebných i moderních uliček, město romantických i vražedných setkání. Každá ulice, náměstí, zahrada nebo park mají svůj příběh a legendu. Povyprávět všechny se vymyká lidským schopnostem, ale během kurzu se zastavíme alespoň na několika místech, proslulých svým příběhem.

Přednášející: PhDr. Miroslava Novotná, Ph.D.

Pro koho je kurz určen

Cyklus je určen pro posluchače U3V i pro veřejnost. Absolvování prvního běhu není podmínkou pro účast v pokračování. Počet účastníků je max. 130 osob.

Termín přednášek

Přednášky se konají od 9. 1. do 20. 2. 2020 vždy ve čtvrtek od 10.00 do 11.30 hodin.

Program přednášek

1. Historie Paříže; Patnáctý pařížský okrsek (9. 1.)

V první přednášce představíme hlavní město Francie jako celek, v jehož čele stojí starosta, ten je volen na šest let. Území Paříže je rozděleno do 20 obvodů včetně Bouloňského a Vincenneského lesíka, které však leží již mimo městské hranice. Každý obvod se dále dělí na čtyři čtvrti.

Ve druhé části přednášky se posluchači seznámí s 15. městským okrskem, nazývaným obvod Vaugirard. Je územně nejrozsáhlejší a také nejlidnatější ze všech pařížských obvodů. Tento obvod je geograficky nejnižší. Hladina Seiny dosahuje 28 metrů nad mořem, což je nejnižší místo v Paříži a maximální výška v obvodu nepřesahuje 60 metrů nad mořem.

2. Šestnáctý pařížský okrsek (16. 1.)

Je nazýván obvod Passy. Obvod patří tradičně k bohatším čtvrtím s velmi vysokými nájmy. Obvod je pojmenován po bývalé vesnici Passy, která byla v roce 1860 začleněna do Paříže. Do 16. obvodu patří i Boulogneský lesík na západě. Tento park se však nepovažuje za součást vnitřní Paříže, neboť není obydlený a nachází se až za boulevardem périphérique. V obvodu sídlí přes 90 diplomatických zastoupení, což je více než 40 % všech zastoupení ve Francii. Obvod je známý rovněž tenisovým areálem Rolanda Garrose, na kterém se hraje French Open

3. Sedmnáctý pařížský okrsek (23. 1.)

Nazývaný obvod Batignolles-Monceaux. Název obvodu je odvozen od jména bývalé vesnice Batignolles-Monceaux, která byla v roce 1860 připojena k Paříži. V obvodě sídlí značný počet ambasád a konzulátů. Parc Monceau je veřejný anglický park, který se nachází v Paříži v 8. obvodu na hranici se 17. obvodem. Park měří v obvodu 1107 metrů a má rozlohu 8,2 ha. Pozemky byly původně majetkem vévody ze Chartres, který si zde nechal v roce 1778 vytvořit zemi iluzí (pays d'i llusions). Zahrada byla vybavena švýcarskou farmou, holandskými mlýny, pagodou, pyramidou, středověkou zříceninou a římským chrámem, které byly doplněny květinami a stromy.

4. Osmnáctý pařížský okrsek (30. 1.)

Též nazývaný obvod Kopec Montmartre (Arrondissement de la Butte-Montmartre). Tento obvod byl v minulosti spjatý s mnoha umělci a dnes je hojně navštěvován turisty, především zdejší dominanta – Bazilika Sacré-Cœur. V 18. obvodu se dochovala jediná vinice v Paříži, další zvláštností je z dejší lanovka a autobusová linka Montmartrobus. Podstatnou část dnešního obvodu tvoří dříve samostatné obce Montmartre, La Chapelle a Clignancourt, které byly v roce 1860 začleněny do Paříže

5. Devatenáctý pařížský okrsek (6. 2.)

Též nazývaný obvod Kopce Chaumont (Arrondissement des Buttes-Chaumont). Své označení dostal podle pomístního názvu návrší, kde se dnes nachází veřejný park stejného jména. Území dnešního obvodu tvoří bývalé vesnice Belleville a La Villette připojené k Paříži v roce 1860 a také části sousedních obcí Aubervilliers a Pantin. Parc de la Villette je veřejný park, který se nachází v Paříži v 19. obvodu. Park byl vybudován na místě zrušených městských jatek a se svými 55 ha (z toho 33 ha zelených ploch) je nejrozsáhlejším městským parkem v Paříži. Středem parku protéká Canal de l'Ourcq, přes který vedou dva mosty pro pěší. Park se skládá z různých tematických zahrad a hřišť a je charakterizován červenými stavbami. Park se nazývá podle bývalé vesnice La Villette, která byla připojena k Paříži.

6. Dvacátý pařížský okrsek (13. 2.)

Je také nazývaný obvod Ménilmontant. Jeho název je odvozen od jména bývalé vesnice Ménilmontant, která byla spolu se sousedními obcemi Belleville a Charonne připojena v roce 1860 k Paříži a tvoří současný obvod. Père-Lachaise (česky doslova znamená „otec (páter) Lachaise“) je největší pařížský hřbitov (43,93 ha) nacházející se ve východní části města ve 20. obvodu, který je zároveň jedním z nejznámějších hřbitovů světa. Jméno hřbitova vzniklo ze jména pátera Françoise d’Aix de Lachaise, z jehož zahrady byl hřbitov zřízen. Hřbitov byl dne 26. června 1993 vyhlášen národní památkou. Nachází se zde zhruba 70 000 hrobů a roste zde asi 5300 stromů.

7. Paříž a její okolí (20. 2.)

V poslední přednášce cyklu představíme Paříž jako hlavní město Francie, s jeho výsadami a zajímavostmi. Uvedeme některá pozoruhodná místa v jejím blízkém okolí, jako: hrad Brie-Comte-Robert, zámek ve Fontainebleau a jeho lesy a parky, zámek Saint-Germaine-en-Laye, park Bagatelle, Buloňský a Vincentský lesík, klášter Port-Royal des Champs, hrad de la Madeleine, zahradu Alberta Kahna, Asterixův park, zámky Chantilly a Vaux-le-Vicomte, pařížský DisneyLand a další.

Cena kurzu

Cena kurzu je 450,- Kč, pro posluchače U3V na MUNI 350,- Kč.
Kurzovné je nutno uhradit nejpozději týden před zahájením kurzu.

Jak se přihlásit

V případě, že Vás nabídka zaujme a kurzu se budete chtít zúčastnit, je nutné se přihlásit prostřednictvím elektronické přihlášky.

Platbu můžete provést osobně (v hotovosti nebo kartou) v kanceláři U3V MU (Komenského nám. 2, 3. patro, dveře č. 352) v úředních hodinách (Po, St 9:00 – 11:00; Út, Čt 13:00 – 15:00).

Nově můžete využít možnost platby bankovním převodem. Tuto variantu platby si můžete zvolit v rámci elektronické přihlášky. Pokud zvolíte platbu bankovním převodem, obdržíte na Vaši e-mailovou adresu nejpozději do týdne zprávu z Obchodního centra MU, v jejíž příloze naleznete pokyny k platbě. Prosíme, uskutečněte platbu převodem, co nejdříve.

Těšíme se na Vaši účast!

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info