Paříž – její čtvrti, příběhy a legendy II (jaro 2019)

  • 25. února – 29. dubna 2019
  • Komenského nám. 2, Velká posluchárna (č. 200)

Paříž je největší a hlavní město Francie. Je nazývána městem básníků, snílků, městem světla. Paříž, to je historie, láska, nenávist, umění... Je plná malebných i moderních uliček, město romantických i vražedných setkání. Každá ulice, náměstí, zahrada nebo park mají svůj příběh a legendu. Povyprávět všechny se vymyká lidským schopnostem, ale během kurzu se zastavíme alespoň na několika místech, proslulých svým příběhem.

Přednášející: PhDr. Miroslava Novotná, Ph.D.

Pro koho je kurz určen

Cyklus je určen pro posluchače U3V i pro veřejnost. Absolvování prvního běhu není podmínkou pro účast v pokračování. Počet účastníků je max. 130 osob.

Termín přednášek

Přednášky se konají od 25. 2. do 29. 4. 2019 vždy v pondělí od 10.00 do 11.30 hodin. Celkem se jedná o 7 přednášek. Přednáška se nekoná 25. 3. a 15. 4. z důvodu nepřítomnosti lektorky a 22. 4. z důvodu státního svátku.

Program přednášek

1. Historie Paříže; Osmý pařížský okrsek (25. 2.)

V první přednášce 2. cyklu o Paříži představíme hlavní město Francie jako celek, v jehož čele stojí starosta, který je volen na šest let. Území Paříže je rozděleno do 20 obvodů včetně Bouloňského a Vincenneského lesíka, které však leží již mimo městské hranice. Každý obvod se dále dělí na čtyři čtvrti.

Ve druhé části přednášky se posluchači seznámí s 8. městským okrskem, tzv. „Elysejským okrskem“. Kromě slavné třídy Champs-Elysées se v této městské části nachází prezidentský palác. Pozoruhodné je náměstí Étoile s Vítězným obloukem uprostřed, náměstí Rond-Point se stejnojmenným divadlem. Stejně jako ostatní okrsky, také 8. arrondissement je rozdělen na čtyři čtvrtě: quartier des Champs-Elysées, quartier du Faubourg-du-Roule, quartier de la Madeleine a quartier de l'Europe.

2. Devátý pařížský okrsek (4. 3.)

Je nazýván „arrondissement de l'Opéra“. Leží na pravém břehu Seiny a patří k nejrozlehlejším pařížským obvodům. Ústředním místem, jak sám název napovídá, je divadlo Opéra. V předvánoční době je neoficiálním symbolem této městské části Galerie Lafayette, velké obchodní centrum. Čtyři čtvrtě nesou název: Saint-Georges, Chaussée-d'Antin, Faubourg-Montmartre a Rochechouart. Devátý okrsek tedy zahrnuje proslulé ulice, uličky a náměstí v okolí Montmartru, ale i velké a prostorné bulváry, které vytvořil baron Hausmann.

3. Desátý pařížský okrsek (11. 3.)

Neboli „arrondissement de l'Entrepôt“ , tedy okrsek skladišť. Kdysi v této městské části skutečně stávala skladiště. Jeho dnešní území zahrnuje dvě z šesti velkých pařížských nádraží, Severní a Východní. Důležitým místem jak pro Pařížany, tak pro turisty, jak pro kulturu, tak i pro ekonomickou stránku města je kanál Svatého Martina. Jednou ze čtvrtí je quartier de l'Hôpital-Saint-Louis, pojmenovaná po nemocnici, která se nachází v jejím centru. Založil ji Jindřich IV., ale nese název po králi Ludvíku IX.

4. Jedenáctý pařížský okrsek (18. 3.)

Je také nazýván obvod Popincourt (Arrondissement de Popincourt). Je nejhustěji obydleným obvodem v Paříži. Tento obvod se dělí na následující administrativní celky: quartier de la Folie-Méricourt, quartier Saint-Ambroise, quartier de la Roquette, quartier Sainte-Marguerite. Podle oficiálního číslování pařížských městských čtvrtí mají tyto čtvrtě čísla 41 – 44. Tento městský obvod je živou městskou částí. V jeho západní části se nachází Place de la République, které má za sebou rozsáhlou rekonstrukci.

5. Dvanáctý pařížský okrsek (1. 4.)

Též nazývaný obvod Reuilly (Arrondissement de Reuilly) je městský obvod v Paříži. V obvodu sídlí francouzské ministerstvo financí, jehož budova na břehu Seiny je jedno u z místních dominant. Obvod je pojmenován po bývalé osadě Reuilly, která zanikla při rozšíření pařížského předměstí Faubourg Saint-Antoine. Jméno se udrželo i v názvu ulice Rue de Reuilly a rovněž zdejší stanice metra. Do 12. obvodu patří i Vincenneský lesík na jihovýchodě. Tento park se však nepovažuje za součást vnitřní Paříže, neboť není obydlený a nachází se až za Boulevard périphérique. V tomto obvodu byly nalezeny nejstarší stopy lidského osídlení na území Paříže.

6. Třináctý pařížský okrsek (8. 4.)

Je také nazývaný obvod Gobelínů (Arrondissement des Gobelins). Tato část Paříže je dělnická čtvrť a není turisty příliš navštěvována. Známá je především budovou Francouzské národní knihovny. Své jméno získala podle sídla manufaktury na výrobu tapisérií, která zde existuje již od 17. století. Velký rozvoj této oblasti Paříže nastal v 19. století a pokračoval do poloviny 20. stol., kdy vzniklo množství továren. Již v roce 1783 právě v této části Paříže Jean-François Pilâtre de Rozier ukončil svůj první let balónem. Část obvodu jižně od náměstí Place d'Italie prošla velkou přestavbou ve 2. pol. 20. stol. Původní zástavba byla zbořena a na jejím místě vyrostly nové obytné domy. Významným stavebním zásahem byla tzv. operace Italie 13 inspirovaná urbanistickými teoriemi Le Corbusiera. Tím vznikla obytná čtvrť Les Olympiades s více než 30 výškovými domy. Na přelomu let 1981/1982 se v oblasti kolem Porte de Choisy a na Boulevardu Masséna začali usazovat první uprchlíci z Vietnamu. Následovaly další vlny uprchlíků a imigrantů z jihovýchodní Asie, zejména z Kambodže a Laosu, posléze i Číny, takže se v jižní části obvodu vytvořila asijská čtvrť.

7. Čtrnáctý pařížský okrsek (29. 4.)

Nazývaný obvod Observatoř (Arrondissement de l'Observatoire). Jeho název je odvozen od Pařížské observatoře, která byla založena roku 1667. Stavba observatoře má čtyři strany o velikosti obdélníku 31x28x26 metrů. Točité schodiště, které má 330 schodů, vede do starých podzemních chodeb. Stavba byla dokončená v roce 1669. Ke konci 20. století bylo ve čtvrti Montparnasse postaveno nové vlakové nádraží. Možná posluchači znají starou černobílou fotografii zobrazující lokomotivu, která prorazila stěnu nádraží. Stalo se to právě na starém montparnasském nádraží v roce 1895.

Cena kurzu

Cena kurzu je 450,- Kč, pro posluchače U3V na MUNI 350,- Kč.
Kurzovné je nutno uhradit nejpozději týden před zahájením kurzu.

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info