Legendy a tajemství brněnského podzemí

  • 21. února 2020
  • Fakulta sociálních studií
    posluchárna P31
    Joštova 10, Brno

Brno má stále velký počet doposud neznámých a do současnosti ještě neobjevených míst, která se úzce váží k problematice historického podzemí. Také v několika posledních letech bylo učiněno mnoho unikátních nálezů a zásadních objevů. Kurz Vás seznámí s místy, která zůstávala po celá staletí ukryta pod povrchem brněnských ulic a náměstí, pod suterény historických domů nebo pod plochami městských zahrad a parků. Prostřednictvím přednášek uznávaného odborníka na brněnské podzemí Ing. Aleše Svobody se společně s ním vypravíte do podzemního světa, do zapomenutého, avšak stále živého organismu, kde čas ztrácí svou naléhavost a vzpomínky na minulost promlouvají k těm, kteří chtějí naslouchat.

Podrobnější anotaci jednotlivých přednášek naleznete níže. Absolvování předchozích běhů není podmínkou pro účast v tomto kurzu.

Lektor: Ing. Aleš Svoboda – odborník na brněnské podzemí, knižní autor, který výrazně přispěl ke zpřístupnění několika chodeb a sklepů v centru města Brna.

Pro koho je kurz určen

Kurz je určen pro posluchače U3V i pro seniorskou veřejnost. Počet účastníků je max. 200 osob.

Termín přednášek

Kurz se koná od 21. 2. do 17. 4. 2020 vždy v pátek od 10.00 do 11.30 hodin. Celkem se jedná o 7 setkání. Přednáška se nekoná 27. 3. z důvodu obsazenosti posluchárny a 10. 4. z důvodu státního svátku.

Anotace přednášek

1. Orlí ulice (21. 2.)

V přednášce se vypravíme do prostor pod Orlí ulicí od Masarykovy ulice až po Měnínskou bránu. Prostřednictvím fotek a vyprávění navštívíme ta nejzajímavější sklepení, včetně podzemí kláštera sv. Voršily nebo tajemného domu na Staré poště - dnes U kamenné panny. Nahlédneme také do domu č. 9, kde se v minulosti propadl chodník do barokních sklepů, a zjistíme, co ukrýval nenápadný dům č. 21 u městské brány.

2. Klášter Minoritů (28. 2.)

Podzemí minoritského kláštera je zajímavé nejen svým rozsahem, ale i účelem pro který bylo budováno. Podíváme se do vinných sklepů i kostelních krypt, které byly před časem po mnoha letech otevřeny. Seznámíme se s historií kláštera i staveb, které s ním souvisely a které jsou stále obestřeny tajemstvími ukrytými v podzemí.

3. Náměstí Svobody (6. 3.)

Přednáška bude zaměřena na hlavní brněnské náměstí. Seznámíme se se studnami a kašnami, které tady v minulosti stály. Navštívíme objevené sklepení v horní části náměstí a seznámíme se se stavbami, které na něm stály a už jsou nenávratně ztracené. Zjistíme také, co bylo objeveno při ražbě podzemního kolektoru.

4. Moravské náměstí a Běhounská ulice (13. 3.)

Přednáška se bude věnovat podzemním stavbám nalezeným pod Moravským náměstím, tunelu pod Běhounskou ulicí i vodovodní štole pod parkem u Rooseveltovy ulice. Tam byla také objevena druhá brněnská brána, která by měla být v budoucnu zpřístupněna a zakomponována do městského parku. Seznámíme se s technickými podzemními objekty pod parkem i připravovaným průzkumem zaniklého Německého domu.

5. Hlinky (20. 3.)

Přednáška bude zaměře na na Staré Brno v oblasti Mendlova náměstí, Pisárek a ulice Hlinky. Zmíněn bude klášter Augustiniánů a jeho klášterní sklepení, historie Kamenného mlýna a sklepy paláců na Hlinkách a její nejzajímavější podzemní lokality. Seznámíme se také s výrobou desertního vína a s jeho neznámějšími výrobnami na území Brna.

6. Zaniklá sklepení a podzemní zajímavosti (3. 4.)

V této přednášce se posluchači dozví o zaniklých sklepeních Kobližné ulice, Velkého Špalíčku, Starobrněnské ulice a dalších podzemních lokalit, které již neexistují, ale i o místech, kde se naopak záchrana sklepení podařila a kde podzemí slouží novému využití.

7. Co jste ještě neviděli (17. 4.)

Poslední přednáška představí místa, která ještě nebyla prezentována na předchozích přednáškách. Bude to průzkum podzemí v různých částech Brna s dalšími skrytými tajemstvími.

Cena kurzu

Cena kurzu je 450,- Kč, pro posluchače U3V na MUNI 350,- Kč.
Kurzovné je nutno uhradit nejpozději týden před zahájením kurzu. V opačném případě bude přihláška stornována a místo nabídnuto jinému zájemci.

Jak se přihlásit

V případě, že Vás nabídka zaujme a kurzu se budete chtít zúčastnit, je nutné se přihlásit prostřednictvím elektronické přihlášky.

Platbu můžete provést osobně (v hotovosti nebo kartou) v kanceláři U3V MU (Komenského nám. 2, 3. patro, dveře č. 352) v úředních hodinách (Po, St 9:00 – 11:00; Út, Čt 13:00 – 15:00).

Nově můžete využít možnost platby bankovním převodem. Tuto variantu platby si můžete zvolit v rámci elektronické přihlášky. Pokud zvolíte platbu bankovním převodem, obdržíte na Vaši e-mailovou adresu nejpozději do týdne zprávu z Obchodního centra MU, v jejíž příloze naleznete pokyny k platbě. Prosíme, uskutečněte platbu převodem, co nejdříve.

Těšíme se na Vaši účast!

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info