Kancelář U3V MU se nachází v místnosti č. 249 ve 2. patře v budově na Komenského náměstí 2.

Kapitoly z historie moderního člověka aneb cesta po stopách v naší DNA ONLINE

  • 10. března – 14. dubna 2021

Cyklus přednášek nám odpoví na otázky kdy, kde a jak jsme se tu jako moderní lidé vzali a jak jsme osídlili svět.

Garant kurzu:            RNDr. Pavel Lízal, Ph.D. (Přírodovědecká fakulta, Ústav experimentální biologie)

Přehled přednášek:

1) Jak lze díky genetice studovat naši historii                                     

Na začátku první přednášky si představíme moderního člověka a vymezíme si, jaké období historie se budeme pokoušet pomocí analýzy DNA rekonstruovat. Při cestě kolem světa si popíšeme genetickou rozmanitost člověka, jakožto nástroje studia historie populací člověka. Dále si představíme dva základní modely původu moderního člověka. 

 

2) Kdy, kde a jak jsme se tu objevili podle DNA                               

V této přednášce si podrobně představíme výsledky studia analýzy tzv. mitochondriální DNA (mtDNA). Nejdříve se seznámíme s mtDNA a vysvětlíme si na “Receptu na impalí polévku”, proč byla mtDNA první volbou při studiu naší historie. Popíšeme si první analýzy mtDNA s tehdy překvapivými výsledky, které nám daly jasnou odpověď na otázku, kdy a kde jsme jako moderní lidé vznikli. Vzhledem k tomu, že mtDNA nás informuje o historii ženské části populace, “zeptáme se” chromozomu Y, zda zjištěné závěry platí i pro mužskou část populace.

 

3) Jak jsme podle DNA osídlili Asii, Austrálii a Evropu                 

Analýza mtDNA nám také umožňuje jít tzv. po stopách našich předků a zjistit tak, jak jsme jako moderní lidé osídlili Starý svět a Austrálii. Během této přednášky si popíšeme i jednu globální katastrofu, která nás málem vyhubila. 

 

4) Jak jsme podle DNA osídlili Ameriku                                  

Co víme podle DNA o osídlení Ameriky? Proběhla opravdu jen z Asie a v jedné nebo více vlnách? Co nám o tom může prozradit DNA starobylých pozůstatků jak z Asie, tak z Ameriky?

 

5) Co nám říká DNA o velikosti naší populace v minulosti      

Studium DNA nám dokonce umožňuje nahlédnout i do demografické historie populací moderního člověka. Budeme se tedy pokoušet zjistit, jak velká mohla být populace našich předků v historii, zda a jak se měnila její velikost a zda populační exploze v důsledku vzniku zemědělství byla opravdu v historii tou první populační explozí moderního člověka. A na závěr si popíšeme, co víme podle DNA o velikosti populací mužů a žen v naší historii.

 

6) Jak ještě jinak lze využít analýzy DNA ke studiu naší historie aneb proč a jak se zemědělství rozšířilo do Evropy. 

Na úvod si popíšeme možné scénáře vzniku zemědělství a následně se zaměříme na hledání důkazů o tom, jak se zemědělství rozšířilo do Evropy podle stop v naší DNA.

Vzhledem k aktuální situaci se kurz koná on-line.

 

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info