Hudební dílny

  • 16. – 20. srpna 2021
  • Hudební škola Yamaha, Horníkova 1

Vícedenní hudební soustředění ve spolupráci s Hudební školou YAMAHA Brno.

Lektoři: Mgr. Dagmar Poláková, Ing. Michaela Poláková, Mgr. Petr Dvorník

Kurz je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.


Náplň kurzu


Skupinová výuka zobcových fléten – Mgr. Dagmar Poláková
Paralelně sopránová a altová, popř. sopraninová/F/ a tenorová/C/. Účastníci se společně učí repertoár nejrůznějších hudebních stylů od renesanční hudby až po současnost. Zvládnutí techniky hry na nástroj, rozvoj hudebního sluchu, instrumentální souhra.
Repertoár tvoří skladby od renesance až po současnost. Skladby z tzv. vážné hudby, lidových písní, ale i melodie z filmů a muzikálů. Konkrétní repertoár bude vybrán na základě zkušenosti účastníků.


Úvod do praktické hry na keyboard - Mgr. Petr Dvorník
Pro úplné začátečníky: základní orientace na klávesnici, obecné zásady prstokladu a prstové techniky (úhoz), jednoduchá prstová a rytmická cvičení, hra jednodušších melodií, nácvik koordinace rukou, vše spojeno se zásadami kolektivní souhry.
Pro mírně pokročilé a pokročilé: vysvětlení základních rozdílů mezi hrou na keyboard a klavír, hra jednodušších lidových i populárních písní s důrazem na kolektivní souhru a využití možností keyboardu oproti klavíru; dle zjištěných schopností posluchačů pak případně i tvůrčí aranžérská dílna apod.
Konkrétní obsahová (repertoárová) náplň výuky hry na keyboard je široká, vhodně uzpůsobený notový materiál bude vybrán na základě schopností účastníků, a dále do jisté míry i na jejich žánrových (atd.) preferencích a přáních co do konkrétního výběru.


Základy hry na doprovodnou kytaru – Ing. Michaela Poláková
Technika a způsob hry pravé ruky pro začátečníky i mírně pokročilé.
Hra a rychlé spojování akordů, vybrnkávání akordů (v osminách, s dvojzvuky, pěti prsty, ...). Začátečníci v tóninách D-dur, G-dur, A-dur, pokročilí i v jiných tóninách s vedlejšími harmonickými funkcemi. Úvod do barré hmatů pro pokročilé.
Pro zájemce hra melodie, technika tirando - úhoz bez dopadu, apoyando - úhoz s dopadem, kombinace úhozu palcem a prsty. Možnost hry na ukulele.
Repertoár: All My Loving (Beatles), Být stále mlád (Karel Gott), Černé oči, Když mě brali za vojáka (J. Nohavica), Lemon Tree (Fool's Garden), Let It Be (Beatles), Mám jizvu na rtu (J. Nohavica), Marie, Mezi horami (Čechomor), Ráda se miluje (Karel Plíhal), Sound of Silence, Starý muž (J. Nohavica), Šípková Růženka (J. Schelinger), Zafúkané a mnoho dalších.


„Hodina zpěvu“ aneb odborně řízené společné zpívání
Repertoár: jednohlasé i vícehlasé písně lidové i populární s ukázkami možností vokálního aranžmá, např. Anička, dušička, Čerešničky, Růže z Texasu, Slunce, Včera neděle byla, Chválím tě země má, Something Stupid (Sladké hlouposti), Tam za vodou v rákosí, Pramínek vlasů, Dej mi víc, Mám malý stan, Stín katedrál atd.

Workshop
Závěrečné zábavné využití získaných vědomostí a dovedností při společném osvojování stylového vokálně instrumentálního repertoáru.


Interaktivní přednáška
Jako bonus bude pro zájemce připravena přednáška, kdy o jejím zaměření bude rozhodovat kolektiv účastníků, v nabídce naleznete: fyzikální základ hudby, tónový systém a jeho vývoj; problematika klasifikace hudby (zejména rozdíl mezi hudbou vážnou a populární) apod.


Seznam doporučených věcí s sebou:
- zobcové flétny (pro zájemce budou na prodej zobcové sopránové flétny Yamaha YRS 24B za 250 Kč)
- kytara, pokud ji vlastníte (několik kytar bude k zapůjčení), případně ukulele
- psací potřeby

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info