Kancelář U3V MU se nachází opět v místnostech č. 352 a č. 353 ve 3. patře v budově na Komenského náměstí 2.

ASTRONOMIE aneb blíže ke hvězdám IX ONLINE

  • 24. listopadu 2020 – 26. ledna 2021

Kurz je již devátým pokračováním cyklu astronomických přednášek v rámci Univerzity třetího věku MU. Posluchači v něm rozšíří své dosavadní znalosti nabyté v minulých kurzech a také se seznámí se zcela novými poznatky v oblasti astronomie.

Garant: doc. RNDr. Miloslav Zejda, Ph.D.

Pro koho je kurz určen

Kurz je určen pro posluchače U3V i pro seniorskou veřejnost. 

Termín konání kurzu

11. 2020 – 26. 1. 2021, vždy v úterý od 15.00 do 16.30 hod. (24.11., 1.12. 8.12., 15.12.2020, 5.1., 12.1., 19.1., 26.1.2021, tj. 8 přednášek)

Forma výuky

Výuka probíhá online. Pro připojení k výuce je nutné znát Vaše UČO (univerzitní číslo osoby) a také primární heslo. Pokud již tyto údaje máte, dejte nám to prosím vědět v přihlašovacím formuláři. Pokud je nemáte, rádi Vám je vygenerujeme a pošleme na uvedený e-mail.

 Před začátkem první lekce Vám také zašleme e-mailem pokyny, jak se k výuce připojit.

Program kurzu

Minulost a budoucnost rozpínajícího se vesmíru

24. 11. 2020

prof. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc., Ústav teoretické fyziky a astrofyziky, Masarykova univerzita

Úvodní lekce série seznamuje posluchače s východisky moderní kosmologie, zejména s povahou rozpínání vesmíru, standardním modelem vesmíru a jeho paradoxy.

Jak víme, že byl Velký třesk?

1. 12. 2020

RNDr. Vladimír Wagner, CSc., vědecký tajemník Ústavu jaderné fyziky AV ČR

Jak podle nás proběhl Velký třesk a proč jsme tuto teorii přijali. Povíme si jednotlivé etapy vývoje Vesmíru. Vysvětlíme si, jak probíhaly a jaký jejich otisk můžeme pozorovat. Řekneme si i, jak lze hmotu z různých fází studovat v laboratořích.

Jak vznikly při evoluci našeho Vesmíru chemické prvky?

8. 12. 2020

RNDr. Vladimír Wagner, CSc., vědecký tajemník Ústavu jaderné fyziky AV ČR

V přednášce si povíme o tom, jaké prvky a v jakém množství vznikly během velmi raných období vývoje našeho Vesmíru. V tomto případě šlo o ty nejlehčí. Těžší prvky se pak produkovaly během života hlavně velmi hmotných hvězd. Ty nejtěžší, jako je například zlato platina či uran, pak vznikly během konečného stádia těch nejtěžších hvězd nebo při splynutí neutronových hvězd. Ukážeme si dnes naše znalosti o tomto tématu, ale také experimenty, které v laboratoři studují reakce probíhající v raném vesmíru nebo ve hvězdách.

Plavba mezi hvězdnými ostrovy

15. 12. 2020

RNDr. Soňa Ehlerová, Ph.D., vědecká pracovnice Oddělení galaxií a planetárních systémů, Astronomický ústav AV ČR

Z Brna a jeho okolí jsou očima na obloze vidět dvě galaxie – naše vlastní a dále galaxie v Andromedě. Díky dalekohledům ale známe spoustu těchto nádherných útvarů. V posledním století astronomové zjistili o galaxiích hodně informací, vymysleli mnoho teorií, ale spousta věcí je ještě neznámá. Galaxie, které se nám zdají nehybné a neměnné, jsou ve skutečnosti dynamickými objekty, ve kterých mezi sebou soupeří hvězdy a plyn. Hvězdy my lidé dokážeme očima pozorovat velmi dobře, plyn má určitou nevýhodu – vidět ho dokážeme hlavně v jiných částech elektromagnetického spektra, např. v radiové oblasti. Ale teprve, když se podíváme, co dělá plyn, můžeme skutečně popisovat dění v galaxiích.

Co všechno (ne)víme o temné hmotě a magii?

12. 1. 2021

Ing. Petr Dvořák, Ph.D., výzkumný pracovník CEITEC – VUT

Dnešní experimentální kosmologie přináší řadu zajímavých výsledků o Vesmíru a o tom co obsahuje. V této přednášce se podíváme, co vše víme a nevíme o dvou entitách, temné hmotě a energii, které podle stávajících vědeckých teorií z velké části vyplňují náš Vesmír a ovlivňují jeho vývoj.

Co je to teorie strun?

19. 1. 2021

prof. Rikard von Unge, Ph.D., ředitel Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky, Masarykova univerzita

Popis stavby a vývoje vesmíru „očima“ strunové teorie. Vysvětlíme, jak pracuje model, kde základní složkou hmoty jsou jednorozměrné objekty – struny. Ukážeme, že tato představa má potenciál být “teorií všeho”.

Hubble

26. 1. 2021

doc. RNDr. Miloslav Zejda, PhD., Ústav teoretické fyziky a astrofyziky, Masarykova univerzita

Osudy klíčové osobnosti pro kosmologii 20. století Edwina Powella Hubblea a stejnojmenné observatoře, která letos oslaví 30 let na oběžné dráze Země.

Kurz probíhá online, jak to v prostředí kurzu a během přednášky vypadá můžete vidět níže.

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info