Autorský filmař Clint Eastwood: síla klasického stylu v moderní éře

  • 3. března – 28. dubna 2020
  • Univerzitní kino Scala, Moravské nám. 3/127

Přednáškový cyklus se zaměří na osobnost Clinta Eastwooda, který letos sice oslaví již devadesáté narozeniny, ale stále patří mezi nejpracovitější americké filmaře. Jeho skutečná umělecká výjimečnost ovšem nespočívá v onom stále narůstajícím počtu natočených filmů. Výjimečnější totiž je, že ačkoli podobná tvořivost sama o sobě nemusí znamenat kvalitativní stabilitu a estetickou významnost, v jeho případě tomu tak je. Během osmi setkání bude načrtnut komplexní umělecký obraz Clinta Eastwooda, který již páté desetiletí není jen oním málomluvným pistolníkem z westernů a kriminálních filmů, nýbrž jedním z nejpozoruhodnějších autorských tvůrců moderní hollywoodské éry.

Lektor: Mgr. Radomír D. Kokeš, Ph.D., odborný asistent Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

Pro koho je kurz určen

Cyklus je určen pro posluchače U3V i pro seniorskou veřejnost. 

Termín přednášek

Přednášky se konají od 3. 3. do 28. 4. 2020 vždy v úterý od 11.30 do 14.00 hodin. Celkem se jedná o 8 přednášek spojených s projekcí.

Anotace kurzu 

Každý další jeho snímek je široce diskutovaná událost, a to navzdory poněkud úsměvnému faktu, že první ocenění za celoživotní dílo získal před čtyřiadvaceti lety a poslední před lety jedenácti, přičemž od té doby natočil dalších devět filmů. Ještě výjimečnější je, že se mu podařilo dosáhnout srovnatelného kulturního statusu jako filmové hvězdě i jako filmovému režisérovi. Zatímco v šedesátých a sedmdesátých letech zářil především jako ona hvězda westernů a kriminálních filmů, v osmdesátých a devadesátých letech působil souběžně i jako režisér překvapivě obrazoboreckých děl – a s nástupem nového tisíciletí nabyl dosud přetrvávajícího statusu výsostně respektovaného autora.


Jak ovšem uvidíme, obraz Eastwooda jako herecké hvězdy a obraz Eastwooda jako režiséra zdaleka nestály v souladu, ba spíše naopak. Na jedné straně žánrově jasně definovaný drsňák, který si neláme hlavu s pravidly, moc toho nenamluví a reprezentuje přímočará řešení komplikovaných problémů. Na druhé straně autorský filmař natáčející mnohem méně jednoznačná, žánrově podvratná, ba nebývale revizionistická díla. Díla, která jako by stála v diskuzi s vlastním obrazem hvězdy obsazované v cizích filmech – a která stylisticky i koncepčně navazují na poetiku filmařů typu Johna Forda či Howarda Hawkse. Navzdory turbulentním proměnám moderní hollywoodské kinematografie Eastwood zarputile kráčí ve stopách této klasické tradice.

Výše načrtnutá témata se pokusím v kratších i delších přednáškách rozvést a demonstrovat na konkrétních filmech, které jsem nejen vybíral napříč Eastwoodovou kariérou, ale zejména ve vztahu k širším analyticko-historickým otázkám. Budou nás zajímat proměny práce s opakujícími se vzorci (muž a chlapec na cestě Amerikou), revize žánrů (historický hudební film, melodrama, western), nenápadně důmyslné variace klasického vyprávění – a nakonec i překvapivě sebereflexivní hry se svým vlastním mediálním obrazem (zejména ve filmu Gran Torino).

Rozpis projekcí

3. 3. 2020 - Zahrajte mi „Misty“ (Play Misty For Me, 1971, r. Clint Eastwood)
10. 3. 2020 - Honkytonk Man (1982, r. Clint Eastwood)
17. 3. 2020 - Nesmiřitelní (Unforgiven, 1992, r. Clint Eastwood)
24. 3. 2020 - Dokonalý svět (A Perfect World, 1993, r. Clint Eastwood)
7. 4. 2020 - Madisonské mosty (The Bridges of Madison County, 1995, r. Clint Eastwood)
14. 4. 2020 - Million Dollar Baby (2004, r. Clint Eastwood)
21. 4. 2020 - Sully: Zázrak na řece Hudsonu (Sully, 2016, r. Clint Eastwood)
28. 4. 2020 - Gran Torino (2008, r. Clint Eastwood)

Cena kurzu

Cena kurzu je 500,- Kč, pro posluchače U3V na MU 400,- Kč.

Kurzovné je nutno uhradit nejpozději týden před zahájením kurzu. V opačném případě bude přihláška stornována a místo nabídnuto jinému zájemci.

Platbu můžete provést osobně (v hotovosti nebo kartou) v kanceláři U3V MU (Komenského nám. 2, 3. patro, dveře č. 352) v úředních hodinách (Po, St 9:00 – 11:00; Út, Čt 13:00 – 15:00) nebo bankovním převodem. Variantu platby si můžete zvolit v rámci elektronické přihlášky.

Pokud zvolíte platbu bankovním převodem, obdržíte na Vaši e-mailovou adresu nejpozději do týdne zprávu z Obchodního centra MU (obchod@mail.muni.cz), v jejíž příloze naleznete fakturu s pokyny k platbě. Platbu prosím proveďte co nejdříve.

Chci se přihlásit Program kurzu pro tisk

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info