Aktuálně z dění na Univerzitě třetího věku

01.
únor

Mimořádná přednáška

Okolnosti nástupu prof. Kučery, prvního děkana Lékařské fakulty a druhého rektora MU při přechodu císařství v republiku

Vážené posluchačky, vážení posluchači,

v tomto roce si Masarykova univerzita připomíná 100 let od svého založení. Při této příležitosti Vás srdečně zveme na mimořádnou přednášku, která se uskuteční ve spolupráci Univerzity třetího věku Masarykovy univerzity a Ústavu soudního lékařství v Brně.

Přednáška nese název Okolnosti nástupu prof. Kučery, prvního děkana Lékařské fakulty a druhého rektora MU při přechodu císařství v republiku a uskuteční se v úterý 19. února 2019 od 16:00 do 17:30 hodin na Ústavu soudního lékařství (Tvrdého 2a, Brno, posluchárna v přízemí vpravo).

 Přednáška je zaměřená na velice úzkou specializaci jednoho oboru medicíny v období před a po I. světové válce a jejím cílem je seznámit posluchače s fakty sice zajímavými, ale z různých důvodů běžně nepublikovanými.

Bližší anotaci přednášky naleznete zde.

Přednáška je zdarma, je pouze nutné zarezervovat si místo.

 Ti z vás, kteří budou mít zájem se připravované přednášky zúčastnit, se mohou přihlásit prostřednictvím elektronické přihlášky (viz odkaz níže).

Elektronická přihláška na mimořádnou přednášku ,,Okolnosti nástupu prof. Kučery…“

Číst celé

16.
leden

Leoš Janáček

Dne 4. února proběhne první přednáška nového krátkodobého kurzu o Leoši Janáčkovi. Prof. Miloš Štědroň, český hudební vědec, skladatel a pedagog, seznámí v sedmi zastaveních účastníky kurzu s dílem a životem Leoše Janáčka, světově uznávaného skladatele klasické hudby. Součástí přednášek budou ukázky z Janáčkovy tvorby. Pro velký zájem byla kapacita kurzu bohužel velice rychle zaplněna.  Případným zájemcům se omlouváme a těšíme se v dalších krátkodobých kurzech U3V pro jarní...

Dne 4. února proběhne první přednáška nového krátkodobého kurzu o Leoši Janáčkovi.

Prof. Miloš Štědroň, český hudební vědec, skladatel a pedagog, seznámí v sedmi zastaveních účastníky kurzu s dílem a životem Leoše Janáčka, světově uznávaného skladatele klasické hudby. Součástí přednášek budou ukázky z Janáčkovy tvorby.

Pro velký zájem byla kapacita kurzu bohužel velice rychle zaplněna. 

Případným zájemcům se omlouváme a těšíme se v dalších krátkodobých kurzech U3V pro jarní semestr 2019.

Číst celé

08.
leden

Mimořádná přednáška - "Býti ženou českou..."

Proměny postavení žen v české společnosti od poloviny 19. století do poloviny 20. století

Vážené posluchačky, vážení posluchači,

rádi bychom Vás v novém roce srdečně pozvali na mimořádnou přednášku, kterou pořádáme ve spolupráci s Muzeem Brněnska, p. o. na téma „Býti ženou českou…“ – Proměny postavení žen v české společnosti od poloviny 19. století do poloviny 20. století, která se bude konat v úterý 29. 1. 2019 od 14:00 do 15:30 hodin v posluchárně č. 200 na Komenského náměstí 2.

Přednáška přiblíží vývoj ženského emancipačního hnutí u nás od prvních dobročinných a vzdělávacích ženských spolků až po vstup žen do politiky. Všimne si vývoje přístupu žen ke vzdělání a na pracovní trh i proměn postavení ženy v rámci rodiny. Připomene významné ženy první republiky, pozoruhodné (a mnohdy zapomenuté) osobnosti našich dějin. Pozornost bude věnována i zakladateli samostatného československého státu, T. G. Masarykovi, a jeho vztahu k feminismu.

Přednáška je zdarma, je pouze nutné zarezervovat si místo.

Ti z vás, kteří budou mít zájem se připravované přednášky zúčastnit, se mohou přihlásit prostřednictvím elektronické přihlášky (viz. odkaz).

Elektronická přihláška na mimořádnou přednášku ,,Býti ženou českou…“

Těšíme se na Vaši účast.

Číst celé

13.
prosinec

Úřední hodiny během vánočních svátků

Vážené posluchačky, vážení posluchači, dovolujeme si Vás informovat o provozu Univerzity třetího věku během vánočních svátků. V období od 14. prosince 2018 do 6. ledna 2019 úřední hodiny probíhat nebudou. V roce 2019 bude provoz U3V opět zahájen v pondělí 7. ledna 2019 . Děkujeme Vám za pochopení a přejeme krásný adventní čas!

Vážené posluchačky, vážení posluchači,

dovolujeme si Vás informovat o provozu Univerzity třetího věku během vánočních svátků.

V období od 14. prosince 2018 do 6. ledna 2019 úřední hodiny probíhat nebudou.

V roce 2019 bude provoz U3V opět zahájen v pondělí 7. ledna 2019 .

Děkujeme Vám za pochopení a přejeme krásný adventní čas!

Číst celé

03.
prosinec

Ekonomie pro každého

Vážené posluchačky, vážení posluchači, do nového roku 2019 jsme pro Vás ve spolupráci s Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity připravili kurz Ekonomie pro každého. Jménem Univerzity třetího věku MU si Vás dovolujeme pozvat k účasti na tomto kurzu, který se bude konat vždy ve středu od 10.00 do 11.30 h v termínu od 16. 01. do 27. 02. 2019 na Komenského nám. 2 v zasedací místnosti č. 300 (3....

Vážené posluchačky, vážení posluchači,

do nového roku 2019 jsme pro Vás ve spolupráci s Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity připravili kurz Ekonomie pro každého.

Jménem Univerzity třetího věku MU si Vás dovolujeme pozvat k účasti na tomto kurzu, který se bude konat vždy ve středu od 10.00 do 11.30 h v termínu od 16. 01. do 27. 02. 2019 na Komenského nám. 2 v zasedací místnosti č. 300 (3. podlaží).

V rámci sedmi přednášek se posluchači seznámí se základy ekonomického myšlení a principy fungování ekonomiky. Kurz obsáhne zásadní témata z oblasti ekonomie, která ovlivňují ekonomickou situaci seniorů. Jedna z přednášek bude věnována nejprogresivnější části ekonomické vědy, a to experimentální ekonomii. 

Bližší informace o nabízeném kurzu a anotaci jednotlivých přednášek naleznete zde. 

V případě, že Vás nabídka zaujme a kurzu se budete chtít zúčastnit, je nutné se přihlásit prostřednictvím elektronické přihlášky (viz odkaz).

Elektronická přihláška do kurzu Ekonomie pro každého.

Kurzovné je třeba uhradit minimálně týden před zahájením kurzu v kanceláři U3V MU (Komenského nám. 2, 3. patro, dveře č. 353 a 352) v úředních hodinách (Po, St 9:00 – 11:00; Út, Čt 13:00 – 15:00). Kapacita kurzu je omezená, zařazeni budou jen ti nejrychlejší z Vás.

Kurz je určen také pro veřejnost. Můžete na něj tedy pozvat i své přátele a známé, kteří již dosáhli seniorského věku a nejsou posluchači Univerzity třetího věku Masarykovy univerzity.

Těšíme se na Vaši účast.

Číst celé

08.
listopad

Mimořádná přednáška - Křehcí bojovníci

Vážené posluchačky, vážení posluchači, dovolujeme si Vás srdečně pozvat na přednášku s názvem Křehcí bojovníci, jež pořádáme ve spolupráci s Neonatologickým centrem FN Brno. Přednáška Vás uvede do problematiky předčasně narozených dětí, jak u nás v ČR, tak globálně a uskuteční se u příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí, který letos připadne na 17. 11. 2018. Přednáška se uskuteční ve středu 21. 11. 2018 od 10:00 do 11:00 hodin v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné 4.  Více...

Vážené posluchačky, vážení posluchači,

dovolujeme si Vás srdečně pozvat na přednášku s názvem Křehcí bojovníci, jež pořádáme ve spolupráci s Neonatologickým centrem FN Brno. Přednáška Vás uvede do problematiky předčasně narozených dětí, jak u nás v ČR, tak globálně a uskuteční se u příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí, který letos připadne na 17. 11. 2018.

Přednáška se uskuteční ve středu 21. 11. 2018 od 10:00 do 11:00 hodin v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné 4. 

Více informací se dozvíte zde.

Přednáška je zdarma, je pouze nutné zarezervovat si místo prostřednictvím elektronického formuláře.

Těšíme na Vaši účast.

Číst celé

Propagační video Univerzity třetího věku

U3V na Facebooku