Aktuálně z dění na Univerzitě třetího věku

09.
leden

Světová architektura od pravěku po dnešek

Vážené posluchačky, vážení posluchači, začátkem nového roku si Vás dovolujeme pozvat k účasti v krátkodobém kurzu Světová architektura od pravěku po dnešek,  který bude v jarním semestru probíhat od 9. 2. do 16. 3. 2017  ve čtvrtek od 10.00 do 11.30 hodin v Moravské zemské knihovně, Kounicova 65a. Kurz se skládá ze 6 přednášek a nabízí důkladné zopakování vývoje architektury a jejího zařazení do společensko-politického kontextu. Podrobnější informace o kurzu a...

Vážené posluchačky, vážení posluchači,

začátkem nového roku si Vás dovolujeme pozvat k účasti v krátkodobém kurzu Světová architektura od pravěku po dnešek,  který bude v jarním semestru probíhat od 9. 2. do 16. 3. 2017  ve čtvrtek od 10.00 do 11.30 hodin v Moravské zemské knihovně, Kounicova 65a.

Kurz se skládá ze 6 přednášek a nabízí důkladné zopakování vývoje architektury a jejího zařazení do společensko-politického kontextu.

Podrobnější informace o kurzu a jeho náplni naleznete zde.

V případě, že Vás nabídka zaujme a kurzu se budete chtít zúčastnit, je nutné přihlásit se prostřednictvím elektronické přihlášky (viz modrý odkaz níže) a následně přijít do kanceláře U3V na Komenského nám. 2 v úředních hodinách (Po, St 9.00 – 11.00 h, Út, Čt 13.00 – 15.00 h) a zaplatit kurzovné.

Přihláška do kurzu Světová architektura od pravěku po dnešek

Kurz je určen taktéž pro veřejnost. Můžete na něj tedy pozvat i své přátele a známé, kteří již dosáhli seniorského věku a nejsou posluchači Univerzity třetího věku Masarykovy univerzity.

Kurzovné musí být uhrazeno alespoň týden před zahájením kurzu.

Rádi Vás v tomto kurzu přivítáme.

Číst celé

15.
prosinec

PF 2017

Děkujeme Vám za Vaši přízeň v roce 2016.

Děkujeme Vám za Vaši přízeň v roce 2016.

Číst celé

08.
prosinec

Úřední hodiny během vánočních svátků

Dovolujeme si Vás informovat o provozu Univerzity třetího věku během vánočních svátků. Poslední úřední hodiny v letošním roce proběhnou ve čtvrtek 15. prosince 2016. V roce 2017 bude provoz U3V opět zahájen v pondělí 2. ledna 2017. V období od 16. prosince 2016 do 1. ledna 2017 tedy úřední hodiny probíhat nebudou! Děkujeme Vám za pochopení.

Dovolujeme si Vás informovat o provozu Univerzity třetího věku během vánočních svátků.

Poslední úřední hodiny v letošním roce proběhnou ve čtvrtek 15. prosince 2016. V roce 2017 bude provoz U3V opět zahájen v pondělí 2. ledna 2017.

V období od 16. prosince 2016 do 1. ledna 2017 tedy úřední hodiny probíhat nebudou!

Děkujeme Vám za pochopení.

Číst celé

09.
listopad

Článek o mimořádné přednášce U3V a předávání Zlaté medaile MU

Žárovka nevznikla inovací svíčky…Daj-li medajli… Astrofyzik a popularizátor astronomie Jiří Grygar krom své práce vědecké a přednášení a dlouhých kolektivních prázdninových cyklistických poutí od hvězdárny ke hvězdárně, krom angažovaného boje proti pavědám a udílení bludných balvanů, krom rozdávání rozhovorů rozhlasových, televizních, tištěných a internetových je též proslulý odmítáním cen všeho druhu, až na některé. Pravda, nedávno komentátor Ivan Hofman v rádiu na adresu odmítačů vyznamenání...

Žárovka nevznikla inovací svíčky…

Daj-li medajli…

Astrofyzik a popularizátor astronomie Jiří Grygar krom své práce vědecké a přednášení a dlouhých kolektivních prázdninových cyklistických poutí od hvězdárny ke hvězdárně, krom angažovaného boje proti pavědám a udílení bludných balvanů, krom rozdávání rozhovorů rozhlasových, televizních, tištěných a internetových je též proslulý odmítáním cen všeho druhu, až na některé. Pravda, nedávno komentátor Ivan Hofman v rádiu na adresu odmítačů vyznamenání poznamenal, že tak mnozí činí pro okamžitou slávu, ale já doufám, že se jeho poznámka netýkala Jiřího Grygara. I když – nevím.  

Ten totiž odmítl například půl milionu korun českých spjatých s cenou Česká hlava, kterou uděluje Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Bylo to v roce 2009 a Rada tehdy mezi oceněné rozdělovala 2,4 miliardy korun. Grygar své odmítnutí odůvodnil tím, že cena nese jméno instituce, která poškozuje zájmy a dobré jméno Akademie věd, kde pracuje, a také proto, že vláda nedostatečně podporuje vědu a výzkum. Když jsem se ho ptal, co tomu řekli doma, odvětil, že byl pochválen. V tomto roce, v červnu, požádal Grygar, aby byl vyškrtnut ze seznamu osobností oceňovaných prezidentem Milošem Zemanem u příležitosti 28. října. I tentokrát ho prý doma pochválili. Grygar poznamenal, že jeho odmítání má dva důvody: buď by se necítil dobře ve společnosti oceněných, nebo nemá důvěru v ty, kteří cenu udělují. Odpověděl tak na dotaz mladé moderátorky interní televize Masarykovy univerzity. Univerzita totiž udělila Grygarovi medaili a to Zlatou. Neodmítl ji. Řekl, že je rád, protože svá fyzikální studia zahájil právě zde, právě zde se sešel s pány docenty a profesory, kteří podpořili a rozvíjeli jeho touhu stát se astronomem, a kteří ho inspirovali, a jmenoval profesory Luboše Perka a Martina Černohorského. Dodejme, že Jiří Grygar bydlel dlouhá léta v Černých Polích, navštěvoval tehdejší jednotnou střední školu na Merhautově a později gymnázium v Brně-Husovicích a že již na střední škole vědecky pracoval a svým nadšením pro astronomii nakazil řadu spolužáků. Například s pozdějším znamenitým matematikem prof. Alexandrem Ženíškem, nebo pozdějším provozním technikem a údržbářem Stanislavem Kuncem v roce 1953 zjistili, že střed Vesmíru nachází se na rohu Trávníků a Jugoslávské. A za nejhezčí hvězdu Černých Polí označili Ivanku Devátou, pozdější herečku a spisovatelku, která tehdy bydlela na Žampachově. Vidíte tedy, že Jiří Grygar je právem i nositelem Ceny města Brna.  
Druhé nejvyšší vyznamenání, které Masarykova univerzita uděluje (první je Velká zlatá, pak jsou medaile stříbrné, bronzové a pamětní) převzal Grygar 26. října tohoto roku z rukou rektora MU Mikuláše Beka za: „Aktivity při popularizaci vědy, které jsou v českém kontextu ojedinělé, i za to, že na sebe vzal svůj díl odpovědnosti při působení v českém veřejném prostoru,“ uvedl Mikuláš Bek.  
Předání se uskutečnilo v univerzitním kině Scala a bylo součástí programu Univerzity třetího věku, jejíž účastnící vyslechli Grygarovu přednášku Záludné výběrové efekty a zářivé vyhlídky astronomie. Grygar v ní nastínil historii poznávání i představ o Vesmíru od pradávných časů po dnešek. Dnes můžeme jen obdivovat velké myslitele starověku, případně středověku, kteří, ač vybaveni jen primitivními pomůckami dokázali přinést první základní poznatky o vzdálenostech nebeských těles i o jejich původu a smyslu. Naše dnešní možnosti jsou nesrovnatelné, poznamenal Grygar, ale to neznamená, že se dobereme definitivních odpovědí. Naopak, lze předpokládat, že rozpaky nad neuvěřitelnou rozmanitostí Vesmíru se budou stupňovat. „Douglas Adams (1952 – 2001) v knize Restaurant na konci Vesmíru řekl: „Kdyby někdo s definitivní platností konstatoval co je to Vesmír a proč tu je, Vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě bizarnějšího a nevysvětlitelnějšího. Existuje ovšem teorie, která říká, že už se to stalo.“  
Zlatou medaili Masarykovy univerzity obdržel Jiří Grygar taky proto, že letos v březnu oslavil osmdesátiny a to ve vší svěžesti a pilném pracovním nasazení. Jako zlatá niť se vine Grygarovými přednáškami i rozhovory poslední doby vzkaz politikům i nejširší veřejnosti: lepší příští nám dokáže zajistit jen pokrok v technických a přírodních vědách. Je totiž založen na důkazech a zákonitostech. Jen ten posouvá lidstvo vpřed, z bídy a chaosu. Proto jsou potřeba peníze na základní výzkum a na vzdělání, zejména v oborech, kde místo mlhy slov, dojmů, pocitů a hledání štěstí v pohádkách pro dospělé hovoří matematika a ostatní exaktní vědy. Tam je nutno hledat nová řešení. Svou přednášku zakončil Grygar slovy prezidenta Nicolase Sarkozyho: „Žárovka nevznikla inovací svíčky…“  
Sepsal Ladislav Vencálek

Číst celé

27.
říjen

Sportovně-relaxační welness víkend v Luhačovicích

Vážené posluchačky, vážení posluchači, nad rámec základní nabídky U3V MU Vám nabízíme sportovně-relaxační víkend v krásném prostředí města Luhačovic. Hlavní náplní celého víkendu budou protahovací a uvolňovací cvičení a Aquaaerobic – dynamické cvičení s různými pomůckami v bazénu. Sportovně relaxační wellness víkend je určen pouze pro POSLUCHAČE U3V MU, kteří jsou v letošním akademickém roce 2016/2017 přihlášení do dlouhodobého kurzu U3V MU, tedy minimálně do ročního kurzu U3V MU. Místo...

Vážené posluchačky, vážení posluchači,

nad rámec základní nabídky U3V MU Vám nabízíme sportovně-relaxační víkend v krásném prostředí města Luhačovic. Hlavní náplní celého víkendu budou protahovací a uvolňovací cvičení a Aquaaerobic – dynamické cvičení s různými pomůckami v bazénu.

Sportovně relaxační wellness víkend je určen pouze pro POSLUCHAČE U3V MU, kteří jsou v letošním akademickém roce 2016/2017 přihlášení do dlouhodobého kurzu U3V MU, tedy minimálně do ročního kurzu U3V MU.

Místo konání: Luhačovice – Wellness hotel Rezidence Ambra (www.hotel-ambra.cz)   
Termín:    25. 11. – 27. 11. 2016
Cena:
-    1 osoba v jednolůžkovém pokoji (včetně procedur):     3.990,- Kč
-    1 osoba v jednolůžkovém pokoji (bez procedur):         3.290,- Kč
-    1 osoba ve dvoulůžkovém pokoji (včetně procedur):     3.380,- Kč
-    1 osoba ve dvoulůžkovém pokoji (bez procedur):        2.680,- Kč

Poplatek je nutné uhradit v hotovosti minimálně týden před zahájením pobytu.

Podrobnější informace o pobytu naleznete zde.

V případě zájmu o kurz se přihlaste prostřednictvím elektronické přihlášky! Odkaz na elektronickou přihlášku je umístěn níže.

Elektronická příhláška na Sportovně-relaxační wellness víkend


Číst celé

25.
říjen

Umění mimoevropských civilizací

Vážené posluchačky, vážení posluchači, jménem Univerzity třetího věku MU si Vás dovoluji pozvat k účasti na krátkodobém kurzu Umění mimoevropských civilizací, který bude probíhat od 4. 11. do 16. 12. 2016, vždy v pátek od 10:00 do 11:30 hod. v malé posluchárně č. 257, Komenského náměstí 2. Cyklus se zaměří na velké kultury minulosti. Na obsáhlém obrazovém materiálu ukáže nesmírné bohatství výtvarné kultury národů Asie a Ameriky. Podrobnější informace o tomto kurzu a rozpis témat...

Vážené posluchačky, vážení posluchači,

jménem Univerzity třetího věku MU si Vás dovoluji pozvat k účasti na krátkodobém kurzu Umění mimoevropských civilizací, který bude probíhat od 4. 11. do 16. 12. 2016, vždy v pátek od 10:00 do 11:30 hod. v malé posluchárně č. 257, Komenského náměstí 2.

Cyklus se zaměří na velké kultury minulosti. Na obsáhlém obrazovém materiálu ukáže nesmírné bohatství výtvarné kultury národů Asie a Ameriky.

Podrobnější informace o tomto kurzu a rozpis témat jednotlivých přednášek naleznete zde.

V případě, že Vás nabídka zaujme a kurzu se budete chtít zúčastnit, je nutné přihlásit se prostřednictvím elektronické přihlášky (viz modrý odkaz níže – prosím, klikněte na něj a vyplňte požadované údaje) a následně poté přijít do kanceláře U3V na Komenského nám. 2 v úředních hodinách (Po, St 9.00 – 11.00 h, Út, Čt 13.00 – 15.00 h) a zaplatit kurzovné.

Přihláška na kurz Umění mimoevropských civilizací

Těšíme se na Vaši účast.

Číst celé

Propagační video Univerzity třetího věku

U3V na Facebooku