Středověké etudy III

O kurzu

2 semestry = 1 rok

Jednoletý kurz se koná v pobočce U3V v Telči ve spolupráci s Národním památkovým ústavem Telč.

15 přednášek

Během 15 přednášek získají posluchači hlubší přehled o životě na hradě i správě panství a to v době míru i války.

Po roční pauze naše Univerzitní centrum v Telči navazuje na Středověké etudy I a II kurzem Středověké etudy III, je ovšem určený i pro nové zájemce. Tímto ročníkem bude tematický okruh Středověkých etud završen.

Posluchači získají hlubší přehled o životě na hradě i správě panství a to v době míru i války. Nebude sonda do opevněných lokalit v Kraji Vysočina, včetně archeologicky nejprozkoumanějšího hradu v České republice – Rokštejna u Brtnice. Větší pozornost bude věnována i církevnímu prostředí, kde budou představeny kláštery na jihozápadní Moravě a minoritský řád. Z dalších oblastí prozkoumáme činnost horníků či hrnčířů, projdeme se po středověkých dlážděných podlahách, zahrajeme si hry včetně hazardních, ale dozvíme se, že šerm byl a je skutečné bojové umění. Samozřejmě i v minulých časech chtěl člověk dobře vypadat, proto nahlédneme pod pokličku ideálů krásy a péče o tělo v podobě úprav vlasů a vousů.

Místo a termín konání

Jednotlivé přednášky základního programu trvají 2 vyučovací hodiny (90 minut) a konají se jednou za čtrnáct dnů od října do května.

Předpokládaný čas a místo konání:  pátek od 14:00 hod. v Univerzitním centru Telč, Náměstí Zachariáše z Hradce 2.
Kurz je pořádán ve spolupráci s Národním památkovým ústavem Telč.

Program kurzu

Program kurzu na akademický rok 2021/22, naleznete zde

Cena kurzu

Platí se zápisné ve výši 800 Kč za celý akademický rok.

Jak se přihlásit

• Přihlásit se můžete prostřednictvím tištěné přihlášky.

Písemná přihláška

Písemné přihlášky bude možné podávat od září v Univerzitním centru Telč, bližší informace Vám budou poskytnuty na e-mailu: martinu@rect.muni.cz nebo na telefonním čísle - 549 49 1143.